Denna åkgräsklippare är effektiv, mångsidig och lätt att använda och tar hand om större gräsmattor med lätthet. Husqvarna R 214 TC har en tvåcylindrig motor och ett 103 cm kombiklippaggregat som ger två klippalternativ – BioClip® mulching för gödsling av gräs och klippning med bakutkast för högre, segare gräs. En tålig Rider med utmärkt manövrerbarhet som är lätt att rengöra och underhålla tack vare klippaggregatets serviceposition. Ett brett utbud av Husqvarna-tillbehör finns tillgängligt.
| Fakta | Värde |
|---|---|
| Drivmedel | Bensin |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, kW 1 | 12 kW |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, | 2 900 varv/min |
| Motortillverkare | Husqvarna |
| Motornamn | HV 586AE |
| Cylindervolym | 586 cm³ |
| Cylindrar | 2 |
| Motorkylning | Luft |
| Typ av motorsmörjning | Trycksmord med oljefilter |
| Oljefilter | Ja |
| Avgasutsläpp (CO2 EU V) 2 | 778 g/kWh |
| Batterikapacitet | 24 Ah |
| Batterityp | Bly/Syra |
| Vikt på batteripack | 7,2 kg |
| Batterifabrikat | Global |
| Oklippt cirkel | 30 cm |
| Klippbredd, Min | 103 cm |
| Klippbredd, Max | 103 cm |
| Klipphöjd, min | 25 mm |
| Klipphöjd, max | 75 mm |
| Aktivering av knivarna | Automatisk |
Det har aldrig förr varit så här enkelt att få tillgång till de senaste innovationerna från Husqvarna för trädgårdsskötsel. Produkt, underhåll och service – allt till en fast månadskostnad.
Husqvarna Warranty Plus är tillgängligt för alla Automower®-modeller. Kontakta din Husqvarna Partner för att säkerställa garantiskydd för din robotgräsklippare.
Förläng garantiperioden för dina Husqvarna Aspire™-produkter för ett ännu mer komplett garantiskydd för produkterna.
Med Husqvarna Warranty Plus kan du skydda dina batteridrivna handhållna produkter och fortsätta att hålla trädgården i perfekt skick.
Vi säljer alla våra maskiner på plats i butiken. Kontakta oss direkt så är den snart din.