Upplev effektiv klippning och mångsidig användning med den batteridrivna Husqvarna Rider R 200iX AWD. Fyrhjulsdrift ger ett utmärkt grepp i olika terränger, och precis som våra bensindrivna åkgräsklippare går den utmärkt att använda även under vintertid*. Produkten kan anpassas efter årstiden med flera tillgängliga tillbehör, som borste och snöblad.
Exceptionell drifttid uppnås genom funktioner som dynamisk klippning, som automatiskt justerar kraften som matas till knivarna beroende på arbetsförhållandena och maximerar resultatet. Ett extra batteri kan läggas till för att förlänga drifttiden ännu mer. Det helt elektriska, remfria drivsystemet minskar underhållskraven och ger låga bullernivåer.
*Åkgräsklipparen bör förvaras på en plats där temperaturen överstiger 0 °C för att undvika laddningsproblem. Om batteriets temperatur understiger 0 °C laddas det inte. Detta gäller även vid långa avbrott i arbetet för att undvika att batteritemperaturen sjunker, vilket påverkar prestanda och funktion.
| Fakta | Värde |
|---|---|
| Drivmedel | Batteri |
| Batterikapacitet | 38,5 Ah |
| Batterityp | Li-Ion |
| Batterifabrikat | Husqvarna |
| Oklippt cirkel | 40 cm |
| Klippbredd, Min | 94 cm |
| Klippbredd, Max | 103 cm |
| Klipphöjd, min | 25 mm |
| Klipphöjd, max | 75 mm |
| Aktivering av knivarna | Elektrisk |
Det har aldrig förr varit så här enkelt att få tillgång till de senaste innovationerna från Husqvarna för trädgårdsskötsel. Produkt, underhåll och service – allt till en fast månadskostnad.
Husqvarna Warranty Plus är tillgängligt för alla Automower®-modeller. Kontakta din Husqvarna Partner för att säkerställa garantiskydd för din robotgräsklippare.
Förläng garantiperioden för dina Husqvarna Aspire™-produkter för ett ännu mer komplett garantiskydd för produkterna.
Med Husqvarna Warranty Plus kan du skydda dina batteridrivna handhållna produkter och fortsätta att hålla trädgården i perfekt skick.
Vi säljer alla våra maskiner på plats i butiken. Kontakta oss direkt så är den snart din.