Husqvarna LB 256SP är en robust självgående gräsklippare med hög kapacitet avsedd för hemmabruk. Den har en lättstartad Husqvarna-motor och bakhjulsdriften ger utmärkt dragkraft. Utrustad med ett robust klippaggregat i stål och med möjlighet att byta till sidoutkast. Ergonomiskt och lättfällbart styre, smidig bygelutformning och lättjusterad klipphöjd gör klippningen enklare.
| Fakta | Värde |
|---|---|
| Drivsystem | Med drivning, en hastighet |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, kW | 2,7 kW |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal | 2 800 varv/min |
| Material klippkåpa | Stål |
| Fälgar, material | Plast |
| Klippbredd | 56 cm |
| Klipphöjd, max | 75 mm |
| Klipphöjd, min | 25 mm |
Det har aldrig förr varit så här enkelt att få tillgång till de senaste innovationerna från Husqvarna för trädgårdsskötsel. Produkt, underhåll och service – allt till en fast månadskostnad.
Husqvarna Warranty Plus är tillgängligt för alla Automower®-modeller. Kontakta din Husqvarna Partner för att säkerställa garantiskydd för din robotgräsklippare.
Förläng garantiperioden för dina Husqvarna Aspire™-produkter för ett ännu mer komplett garantiskydd för produkterna.
Med Husqvarna Warranty Plus kan du skydda dina batteridrivna handhållna produkter och fortsätta att hålla trädgården i perfekt skick.
Vi säljer alla våra maskiner på plats i butiken. Kontakta oss direkt så är den snart din.