Husqvarna Rider RC 320Ts AWD erbjuder fyrhjulsdrift och hög uppsamlingskapacitet för klippning av stora trädgårdar. Åkgräsklipparen är utrustad med ett innovativt uppsamlingssystem (skyddat mot igensättning) som matar gräsklippet direkt från det frontmonterade klippaggregatet till behållaren på 300 liter. Automatisk packning gör att uppsamlaren rymmer mer gräs så att du kan köra längre tid mellan tömningarna. Klipphöjdsjustering och tömning kan utföras utan att du behöver kliva av maskinen, vilket bidrar till både komfort och effektivt arbete. Fyrhjulsdriften ger kraften som behövs för att kunna manövrera i alla typer av förhållanden och med bakvagnsstyrning klarar RC320Ts också snäva svängar. Klippaggregatet kan tiltas 90 grader så att det blir lättåtkomligt vid service och rengöring.
| Fakta | Värde |
|---|---|
| Drivmedel | Bensin |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, kW | 12,7 kW |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, | 2 900 varv/min |
| Motortillverkare | Husqvarna |
| Motornamn | HV 635AE |
| Cylindervolym | 635 cm³ |
| Cylindrar | 2 |
| Motorkylning | Luft |
| Typ av motorsmörjning | Trycksmord med oljefilter |
| Avgasutsläpp (CO2 EU V) | 850 g/kWh |
| Batterikapacitet | 5,5 Ah |
| Batterityp | Li-Ion |
| Vikt på batteripack | 1,18 kg |
| Batterifabrikat | BMZ |
| Oklippt cirkel | 60 cm |
| Klippbredd, Min | 103 cm |
| Klippbredd, Max | 112 cm |
| Klipphöjd, min | 25 mm |
| Klipphöjd, max | 75 mm |
| Aktivering av knivarna | Automatisk |
| Uppsamlarvolym | 300 l |
Det har aldrig förr varit så här enkelt att få tillgång till de senaste innovationerna från Husqvarna för trädgårdsskötsel. Produkt, underhåll och service – allt till en fast månadskostnad.
Husqvarna Warranty Plus är tillgängligt för alla Automower®-modeller. Kontakta din Husqvarna Partner för att säkerställa garantiskydd för din robotgräsklippare.
Förläng garantiperioden för dina Husqvarna Aspire™-produkter för ett ännu mer komplett garantiskydd för produkterna.
Med Husqvarna Warranty Plus kan du skydda dina batteridrivna handhållna produkter och fortsätta att hålla trädgården i perfekt skick.
Vi säljer alla våra maskiner på plats i butiken. Kontakta oss direkt så är den snart din.