Husqvarna Rider 318X är en hållbar, högpresterande åkgräsklippare med intuitiv förardisplay och LED-strålkastare för bättre synlighet. Du kan välja mellan ett brett utbud av olika redskap, tillbehör och klippaggregat för BioClip® (mulching) eller bakutkast. Midjestyrning möjliggör snäva svängar och de integrerade skenorna på motorhuven gör att du kan fästa tillbehör som lasthållare. Redo för Husqvarna Connect med Bluetooth®.
| Fakta | Värde |
|---|---|
| Drivmedel | Bensin |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, kW 1 | 10,3 kW |
| Nettoeffekt vid förinställt varvtal, | 2 900 varv/min |
| Motortillverkare | Husqvarna |
| Motornamn | HS 546AE |
| Cylindervolym | 546 cm³ |
| Cylindrar | 1 |
| Motorkylning | Luft |
| Typ av motorsmörjning | Trycksmord med oljefilter |
| Oljefilter | Ja |
| Avgasutsläpp (CO2 EU V) 2 | 707 g/kWh |
| Batterikapacitet | 24 Ah |
| Batterityp | Bly/Syra |
| Vikt på batteripack | 7,2 kg |
| Batterifabrikat | Global |
| Oklippt cirkel | 30 cm |
| Klippbredd, Min | 94 cm |
| Klippbredd, Max | 112 cm |
| Klipphöjd, min | 25 mm |
| Klipphöjd, max | 75 mm |
| Aktivering av knivarna | Automatisk |
Det har aldrig förr varit så här enkelt att få tillgång till de senaste innovationerna från Husqvarna för trädgårdsskötsel. Produkt, underhåll och service – allt till en fast månadskostnad.
Husqvarna Warranty Plus är tillgängligt för alla Automower®-modeller. Kontakta din Husqvarna Partner för att säkerställa garantiskydd för din robotgräsklippare.
Förläng garantiperioden för dina Husqvarna Aspire™-produkter för ett ännu mer komplett garantiskydd för produkterna.
Med Husqvarna Warranty Plus kan du skydda dina batteridrivna handhållna produkter och fortsätta att hålla trädgården i perfekt skick.
Vi säljer alla våra maskiner på plats i butiken. Kontakta oss direkt så är den snart din.